Vložky do dverí

V našej ponuke nájdete kvalitné bezpečnostné vložky do dverí známych značiek. Pripravili sme pre vás široký výber bezpečnostných vložiek rôznych typov, rozmerov a prevedení. Pri každom type si môžete vybrať z dostupných doplnkov, či zvoliť potrebný počet kľúčov navyše. Naše servisné pracovisko rýchlo zabezpečí väčšinu vašich požiadaviek. Potrebujete poradiť s výberom? Zavolajte nám alebo si prečítajte nižšie v časti Viac o vložkách do dverí.

Zobrazených 1–12 z 47 výsledkov

Viac o vložkách do dverí

Pod označením vložky do dverí sa skrýva množstvo rôznych výrobkov. To čo majú spoločné je, že ide o ovládací prvok blokovacích mechanizmov. Blokovacím mechanizmom je zväčša zadlabávací zámok vo dverách alebo prídavný zámok na dverách. Prístup je následne umožnený len vlastníkom správneho kľúča, patriaceho k príslušnej vložke. Správny kľúč k správnej vložke umožní uvoľniť blokovací mechanizmus a tak umožniť prístup ideálne len oprávneným osobám.

V tejto kategórii nájdete klasické mechanické vložky. Avšak elektronika si už našla cestu aj do tejto oblasti a tak pre záujemcov zabezpečujeme aj pokročilé elektronické a mechatronické uzamykacie systémy, ktoré nájdete v kategórií Elektronické uzamykacie systémy.

Klasické mechanické vložky sme pre vás rozdelili do troch podkategórií.

Bezpečnostné cylindrické vložky – ide o klasické obojstranné zámkové vložky. Hovorovo označované tiež ako Fabky. V našej ponuke nájdete výlučne kvalitné produkty známych značiek, ktoré môžu niesť označenie bezpečnostné vložky.

Bezpečnostné cylindrické polvložky – ide o jednostranné zámkové vložky. Ide o polovičnú vložku, ktorá má ovládanie len z jednej strany. Používajú sa do ovládacích prvkov, napr. rolovacích mreží, ale aj ako súčasť niektorých visiacich zámkov a špeciálnych zámkov.

Vložky pre prídavné zámky – Už ste sa s nimi určite stretli na mnohých dverách. Zvonka nad kovaním, okrúhleho tvaru. Táto vložka ovláda prídavný zámok umiestnený z vnútornej strany na dverách, kde sa uzamykanie ovláda otáčaním gombíka.

Podľa čoho vybrať vložku do dverí

Rozmer

Dvere majú rôznu hrúbku a kovania ešte pár milimetrov pridajú. Cylindrická vložka by nemala byť vo dverách “utopená” a tiež by nemala vytŕčať z kovania o viac ako 3 mm (aby ju útočník nemohol ľahko zlomiť). Pokiaľ teda nemáte kovanie s prekrytím. Tam vám kladie zas obmedzenie prekrytie kovania. Väčšina výrobcov vložky vyrába v rôznych velkostiach odstupňovaných po 5 mm. Ak základný rozmer obojstrannej vložky je 65 mm 30-35, o stupeň väčší rozmer býva 70 mm 35-35, prípadne 70 mm 30-40. Sú však prípady, kedy základné rozmery začínajú s +1 mm pre každú stranu. Základný rozmer z nášho príkladu by teda bol 72 mm 31-36. Najčastejšie u značky EVVA. Prípadne aj + 3 mm pri bezpečnostnej vložke TOKOZ PRO 400, ktorej základný rozmer je 71 mm 33-38. Pomocou filtra si môžete nechať zobraziť iba vložky, ktoré sú dostupné v požadovanom rozmere. Postup merania vložky nájdete v článku: Ako odmerať vložku do dverí.

Bezpečnostná trieda

Norma EN 1627 určuje parametre komponentov (bezpečnostná vložka, kovanie) pre zaradenie takéhoto komponentu do bezpečnostnej triedy. Pri bezpečnostných vložkách sa vychádza z parametrov, ktoré definuje norma EN 1303. Z hľadiska bezpečnosti sa jedná konkrétne o bezpečnosť súvisiacu s kľúčom a požiadavky na odolnosť proti napadnutiu.

Bezpečnostné vložky vieme podľa noriem zaradiť do 4 tried. V skratke sa dá povedať, že čím je bezpečnostná trieda vyššia, tým dlhší čas má útočníkovi trvať prekonanie a musí použiť viac náradia.

Ak teda máme dvere v bezpečnostnej triede 3., mali by sme zvoliť bezpečnostnú vložku, ktorá spĺňa parametre pre 3. bezpečnostnú triedu.

Treba si však dať pozor. Existujú vložky, ktoré bezpečnostnú triedu 3. dosiahnu len pri použití vo dverách s bezpečnostným kovaním s prekrytím. Prekrytie na bezpečnostnom kovaní nahrádza absenciu niektorých ochrán vložky. Napríklad ak vložka nedosahuje dostatočnú odolnosť proti vytrhnutiu, určenú normou.

Na dosiahnutie požadovanej bezpečnostnej triedy treba preto vnímať dvere ako celok, nie len samostatné komponenty. Môžeme to prirovnať k reťazi, o ktorej sa vraví, že je len tak pevná ako jej najslabšie ohnivko.

Ak teda budete mať dvere v bezpečnostnej triede 3., bezpečnostné kovanie s prekrytím v bezpečnostnej triede 3., ale použijete lacnú vložku, ktorá ani nie je bezpečnostná, potom ani vaše dvere ako celok nie je možné považovať za bezpečnostné dvere v 3. bezpečnostnej triede. Tým pádom vlastne nie sú bezpečnostné.

Normy však nestíhajú držať krok s technologickým pokrokom, a tak rozdiely medzi vložkami zaradenými do určitej bezpečnostnej triedy môžu byť pomerne veľké. Normy sa v prevažnej miere zameriavajú na invazívne prekonávanie. Pri sofistikovanom neinvazívnom (bez poškodenia) prekonávaní, ako je lockpicking, môžu byť rozdiely ešte väčšie.

Označenie “Overené lockpickerom”

Všetky bezpečnostné vložky v našej ponuke starostlivo vyberáme. Každá vložka musí spĺňať vysokú kvalitatívnu úroveň. Nielen podľa noriem, ale aj podľa nášho odborného posúdenia na základe nadobudnutých skúseností.

Odznak Overené lockpickerom

Pri vybraných bezpečnostných vložkách si môžete navyše všimnúť označenie odznakom “Overené lockpickerom”. Lockpicker je človek, ktorý sa zaoberá lockpickingom, čiže vyhmatávaniu vložiek a otváraniu vložiek pomocou planžiet. Úroveň ochrany pred týmto spôsobom prekonania majú bezpečnostné vložky rôznu, ako už bolo uvedené v predchádzajúcej časti. Vložky označené týmto odznakom vyberal nezávislý lockpicker, ktorý sa tejto činnosti venuje už veľa rokov, na základe svojho subjektívneho hodnotenia, aj s ohľadom na cenu danej vložky.

Preferovaná značka

Možno máte svoju obľúbenú značku, možno ste dostali odporúčanie od známeho. V každom prípade môžete ešte zvážiť vhodný výber značky z nasledovných pohľadov.

Stabilita značky. Ako rozšírená je na trhu. Či bude možné vyrobiť kľúč aj o niekoľko rokov. Inovatívny prístup výrobcu. Kvalita technických riešení. Technická podpora. Servisovateľnosť.

V prípade, že potrebujete riešiť rozsiahle požiadavky na zabezpečenie firmy, treba zvažovať aj hĺbku sortimentu a technické možností ponúkaných uzamykacích systémov.

Prevedenie a doplnky

Kedysi boli vložky v drvivej väčšine s takzvaným palcom. Dnešné bezpečnostné dvere stále častejšie vyžadujú bezpečnostnú vložku s ozubeným kolesom. Palec, resp. ozubené koleso je tá pohyblivá časť v strede vložky.

V niektorých prípadoch, alebo podľa vašej preferencie, môžete byť pohodlné zvoliť vložku s olivkou (gombíkom). Ak chcete zamykať dvere z vnútornej strany bez potreby kľúča. Napríklad aj ako náhrada WC zámku.

BSZ (emergency), alebo aj tzv. núdzová funkcia dobre poslúži ak sa náhodou zabuchnete s kľúčom zasunutým z vnútra. Záložným kľúčom u dobrého kamaráta sa znova dostanete dovnútra. Máte nájomníka, ktorý sa “vybuchol”? Nemusíte volať zámočníka. Poradíte si sami.

Podľa profilu

Profil kľúča tvoria ryhy na kľúči. Tieto ryhy sú totožné s jadrom vložky. To znamená, že príslušný kľúč dokážete zastrčiť len do správneho typu vložky s adekvátnym profilom. Teraz sa nebavíme o zuboch, alebo dierach na kľúči, ktoré nám následne pri správnej kombinácii umožnia aj kľúčom otočiť.

Profil kľúča

Profily môžu byť buď tzv. továrenské, alebo konkrétna kľúčová služba môže mať tzv. vlastný zákaznícky profil.

Továrenské profily môže predávať ľubovoľná kľúčová služba. To znamená, že ak potrebujete vyrobiť dodatočné kľúče, je vysoká pravdepodobnosť, že vám ich vyrobia v kľúčovej službe v Bratislave, tak aj v inej kľúčovej službe napríklad v Nitre.

Vlastným zákazníckym profilom disponuje výlučne kľúčová služba, ktorá vám vložku predala. To znamená, že aj dodatočný kľúč vám vyrobí výlučne táto kľúčová služba, pretože iná kľúčová služba nedisponuje polotovarom kľúča v správnom profile.

Naša kľúčová služba disponuje vlastným profilom pri uzamykacích systémoch FPS xp a EPS xp od značky EVVA. Od značky TOKOZ máme vlastný profil pri uzamykacom systéme TECH. Pri týchto systémoch máte istotu, že dodatočné kľúče vám vyrobí výlučne naša kľúčová služba, prípadne samotný výrobca, resp. jeho zastúpenie na Slovensku, iba po predložení bezpečnostnej karty.

Výnimka potvrdzuje pravidlo a tak je to aj v tomto prípade. Existujú aj vlastné profily, konkrétnej kľúčovej služby, ktoré sú už tak rozšírené na určitom území, že sa kľúčová služba rozhodla poskytnúť svoje profily aj iným kľúčovým službám, aby zákazníci mali výrobu kľúčov dostupnejšiu. V našej ponuke je to prípad bezpečnostnej vložky dormakaba AP2000 MAG.

Možnosti uzamykacieho systému

Ak budeme chcieť zamykať viac ako len jedny dvere, môže byť vhodné zamyslieť sa nad zjednotením. To znamená, že jedným kľúčom môžeme zamykať viac dverí, zámkov, schránok. Systém ale musí poskytovať komponenty pre všetky tieto aplikácie. Záleží na vašich potrebách. Vaše potreby s vami radi prekonzultujeme a poradíme ideálne riešenie aj s ohľadom na rozšírenie systému, prípadne doplnenie o elektronické uzamykacie systémy.

Výroba dodatočných kľúčov

V časti “Podľa profilu” sme už určité princípy spomenuli. V tejto časti to ešte doplníme.
Volná výroba kľúčov – kľúče vám môžu vyrobiť kdekoľvek kde disponujú príslušným profilom, komukoľvek bez potreby predloženia bezpečnostnej karty.
Výroba po predložení bezpečnostnej karty – kľúče vám vyrobí iba kľúčová služba disponujúca príslušným profilom a iba po preukázaní sa bezpečnostnou kartou.
Výroba iba v našej kľúčovej službe – naše vlastné profily vám vyrobíme výlučne v našej kľúčovej službe, po predložení bezpečnostnej karty, prípadne priamo u výrobcu, alebo jeho zastúpenia, po predložení bezpečnostnej karty.
Výroba iba v továrni výrobcu – Výroba niektorých kľúčov je tak technologicky zložitá, že prostriedky na ich výrobu má iba výrobca. To sa týka napríklad kľúčov k vložke EVVA MCS, kde existuje na svete len jediný stroj, ktorý je schopný tieto kľúče vyrábať.

Bezpečnostná karta z roku 1997

Pevné alebo modulárne telo

Telo vložky, alebo teleso vložky, je tá vonkajšia časť vložky do ktorej sa osádza jadro (bubon) vložky.

Telo vložky môže byť pevné alebo modulárne (SYMO).

Ak hovoríme o pevnom tele, jedná sa o jednoliaty kus kovu, ktorý má pevne daný svoj rozmer.

Modulárne telo vieme vyskladať z pospájaných dielov. Tento prístup nám umožňuje upraviť rozmer vložky a vyskladať tak aj neštandardné rozmery. Vďaka tomu vieme promptne reagovať na požiadavky na rôzne rozmery.

Modulárne telo môže poskytovať vyššiu mieru ochrany. Modulárne SYMO vložky značky EVVA majú medzios z nekalenej ocele. To zabraňuje zlomeniu vložky.

Modulárne vložky máme v ponuke aj od značiek Wilka a TOKOZ.

Výhodou modulárnej (SYMO) vložky môže byť aj možnosť preskladať takúto vložku na iný rozmer. Môžete investovať do kvalitnejšej vložky a keď sa budete sťahovať, môžete si ju zobrať so sebou. Na potrebný rozmer vám ju radi preskladáme.

Podľa vyťaženosti

Ak očakávate, že vložka bude extra vyťažená, napríklad keď ide o vchodovú bránu do bytovky. V našej ponuke nájdete len kvalitné vložky, ktoré vydržia veľa.

Sú však aj také, ktorých technické riešenie vložku priamo predurčuje na toto použitie. Jedná sa o bezpečnostnú vložku TOKOZ TECH, ktorá má na stavítkach osadené ložiskové guličky. Toto technické riešenie obmedzuje trenie pri vkladaní kľúča, čím sa predlžuje životnosť ako kľúčov, tak samotnej vložky.

Ďalšou dobrou voľbou pre tento účel použitia je aj cenovo výhodná bezpečnostná vložka Wilka Class A, kde na požiadanie kľúče frézujeme špeciálnym rezom “PIANO”, ktorý eliminuje ostré hrany na kľúči, čím sa predlžuje životnosť vložky.

Ak sa stále neviete rozhodnúť, kontaktujte nás. Radi vám poradíme vhodné riešenie, ktoré bude ideálne vyhovovať vašim potrebám.

Späť hore